Fon Perdeler Nasıl Seçilmelidir?

Blog geri dön
Fon perde seçimi
Tarafından gönderildi: admin Kategori: Genel Yorumlar: 0

Fon Perdeler Nasıl Seçilmelidir?

Evimizin bir çok dekorasyon parçası vardır. Şüphesiz bunlardan biride fon perdeler dir. Evinizde fon perde seçerken bir çok etkeni göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Bunlar, mobilyalar, duvar rengi, halılar, bitkiler, evin konumu, maliyet, ve genel dekorasyon akımı. Tüm bu maddeler iyi bir fon perde seçmek için temel unsurlardandır.

Evimiz çok güneş alıyor ve ben bunu engellemek istiyorum ne yapmalıyım, nasıl bir fon perde seçmeliyim ?

Fon perde modelleri

Özellikle açık tonlarda bir renk istiyorsanız, seçmeniz gereken perde çeşidi kalın kumaş dokusuna sahip olmalıdır. Kalın kumaş güneş ışığı geçirimini azaltacaktır. Koyu renk bir perde istiyorsanız nispeten daha ince bir kumaş seçebilirsiniz. Koyu renk güneş ışığını emeceği için evinize giren güneş ışığı miktarı azalacaktır. Ben güneş ışığını tamamen engellemek istiyorum derseniz, seçmeniz gereken fon perdeler kesinlikle karartma perde blackout lardır. Bu perde türleri özel dokuma sistemleri ile geliştirildikleri için yapıları sayesinde güneş ışığı geçirgenliğini minumuma indirmektedir. Açık renkli karartma perdeler güneş ışığı geçirgenliğini yüzde doksana kadar engellerken koyu renkli karartma perdeler bu oranı yüzde doksan dokuza kadar çıkartmaktadır. Tabi burada aldığınız perdenin kalitesi doğrudan etkilidir. Ayrıca bu perdelerin ses ve ısı yalıtımına doğrudan faydaları olduğu yapılan testlerle kanıtlanmıştır. Karatma perdelerin dışarı bakan kısımlarının özel bir kaplama kumaş ile yapılmasından dolayı güneş ışınları bu yüzeye çarparak dışarı yansımaktadır bu da evin içinin neredeyse karanlık omasının temel nedenidir.

Perdeleri mobilya ve halılarla aynı renkte mi seçmeliyim?

Bu tamamen sizin dekorasyon anlayışınıza bağlıdır. Ama aynı renk seçmek yerine benzer tonları seçerek bir akışkanlık sağlamak göze daha çok hitap edecektir. Ayrıca farklı bir anlayışla tamamen zıt renkler seçerek güçlü bir kontrast oluşturabilirsiniz böylece odalarınızda derinlik yaratma imkanınızı arttırmış olacaksınız. Zıt renkler beyinde farklı algılar oluşturacağı için mekansal büyümeyi tetikleyecektir.

Evime yeteri kadar güneş ışığı girmiyor nasıl perde modelleri seçmeliyim?

Bu soruya yukarıda değindiğiniz konuların tam tersini uygulayarak cevap verebiliriz. Örneğin daha ince ve açık renkli perdeler seçerseniz güneş ışığı evinizin içinde daha fazla yansıyacağı için mekansal büyüklük sağlanacaktır. Seçebileceğiniz kumaş türleri arasında keten perdeler, kadife perdeler, file tüller, saten perdeler olabilir. Açık renkler ışığı rahat yansıtırlar evniz az güneş alıyorsa duvarlarınızı ve mobilyalarınızı açık renkte seçerek ışık dağılımını arttırabilirsiniz.

Fon Perde Modellerini Aşağıdan İnceleyebilirsiniz

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön
Sepetinize eklendi.
Ödeme Alanı
0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz BoşMağazaya Dön